sivilce izleri nasıl geçer

Sivilce izleri veya akne izleri nasıl geçer?
Sivilce izlerinden kurtulma yolları ve yöntemlerini sizler için derlediğim bu yazıda bazı bilinen sivilce izleri tedavi yöntemlerinin yanında, alternatif, bitkilerle, ev yapımı sivilce izleri ve akne lekelerini yok etme yöntemlerini de topladım.

Sivilce lekelerini ve izlerini iyileştirmek için bir çok değişik yöntem mevcuttur. Sivilce oluşumunun cilt altında bulunan sebum adı verilen yağ oluşumuyla doğrudan alakalı olduğunu sizlere daha önceki yazımda anlatmıştım. Sivilce tedavisi sonucunda bir daha çıkmamak üzere iyileşen sivilceler, arkalarında bazı estetik açıdan kötü görünüm oluşturan bir takım sivilce lekeleri ve akne izleri bırakabilmektedir. Hafif sivilce izleri kendiliğinden geçer ve iyileşir. Ancak derin sivilce lekelerinin özellikle yüzde bıraktığı izler kolayca geçmemektedir. Bazı birtakım pahalı sivilce izlerini geçiren tedavi yöntemlerinin yanında, ev yapımı bitkisel çözümlerle de sivilce izleri iyileştirilebilmektedir.

Aşağıdaki sivilce izleri tedavi tekniklerini kısaca sizler için sıraladım:

1. Hidrasyon, sivilce izlerini geçirmede çok önemli bir tedbirdir. TÜrkçe ifade etmek gerekirse cildi susuz bırakmamak ve bol su içerek cildin beslenmesini çabuklaştırmak, sivilce izlerini doğal yöntemlerle geçirmede oldukça etkili bir yöntemdir.Su içmek gerek sivilce oluşumuna engel olur, gerekse sivilce izlerini yok eder. Günde düzenli olarak içilecek olan 8 bardak su sayesinde pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olma şansınız artar. Ancak hidrasyon ile anlatılmak istenen şey, cildi nemlendirmek için su ile yıkamak anlaşılmamalıdır. Su içmek, cildi nemlendirmek için en etkili yöntem olarak ciltte gözenekleri tıkayan ve sebum kanallarının iltahaplanmasına neden olan ölü deri hücrelerinin deri dışına atılmasına neden olur. .

2. Vitamin E kapsüllerinin de sivilce izleri tedavisi olarak ciddi olumlu etkilerinin olduğunu görmekteyiz. Vitamin kapsülünü zeytinyağı içerisine dökerek topik yöntemle cilt yüzeyine masajla uygulamak ta cildin e vitaminini emilimini hızlandırır. Ağız yoluyla vitamin E hapı alımı da diğer bir sivilce izi tedavisi yolu olarak uygulanabilir. Kan yolula cilt hücrelerine ulaşan E vitamini, cildin beslenmesi ve gençleştirme için uygulanabilir bir yöntemdir.

3. Rosehip seed oil kökü yağı da sivilce izleri ve akne lekelerinin tedavisinde bitkisel yöntem olarak gayet etkili sonuç vermektedir. Anti-ageing ve kırışıklık giderici özellikleriyle bilinen …. kökü yağı aynı zamanda cilt gençleştirme ajanı olarak ta kullanılmaktadır. …….kökü yağını ciltteki sivilce sorunu olan bölgeye sabah ve akşam masaj yoluyla uygulanması, sivilce izleri tedavisinde kalıcı sonuçlar vermektedir.
4. Dengeli bir diyetle geslenmek te sivilce izlerini geçirmede kesin çözüm olarak öne çıkmaktadır. Ne kadar çok besleyici değeri olan besinlerle beslenirseniz, o kadar fazla ve hızlı bir biçimde sivilce lekeleri iyileşebilir.Dengeli ve sağlıklı beslenme bir yandan sivilce izlerini yok ederken diğer yandan da sağlıklı ve gençleşmiş bir cilt oluşumuna yardımcı olur.

5. Sandaloz sakızı ve gül suyu karışımı da sivilce izlerine sürüldüğünde tedavi edici etkiler oluşturmaktadır. Bir gece boyunca akne izi sorunu olan bölgede maske biçiminde bırakılacak olan sandaloz sakızı gül suyu karışımı, ertesi gün soğuk su ile yıkanılarak temizlenebilir.

Doğal, ev yapımı ve bitkisel yöntemlerle sivilce lekelerinin tedavi yöntemlerinin yanında dermatolojik yöntemlerle de akne izleri tedavi edilebilmektedir. Dermatolojik yöntemlerle sivilce lekeleri tedavisi, doğa yöntemlere nazaran daha çabuk ve etkili sonuçlar verebilmektedir. Ancak, hamilelik, ve diğer sağlık sorunları nedeniyle dermatolojik sivilce izi tedavisi herkes için uygun olmayabilmektedir. Aşağıda son teknoloji sivilce lekeleri tedavisi yöntemlerini kısaca sizler için hazırladım ve anlattım.
6. Dermabrazyon cilt soyma yöntemi o derece yaygın kullanılan sivilce akne izi geçirme yöntemi olmuştur ki sadece cildiye uzmanlarınca değil, güzellik salonlarında da uygulanmaya başlanmıştır. Dermabrazyon, cildin üst ve dış katlanlarının uzaklaştırılması – soyulması esasına dayanan mekanik bir sivilce izi tedavisidir. iDermabrazyon sonrası cilt iyileştikten sonra sivilce izleri iyice hafiflemekte ve hatta çoğu zaman geçmektedir.

7. Lazerli cilt ve sivilce lekeleri tedavisi de sivilce lekelerine karşı etkili bir tedavi yöntemidir. Lazer ışınlarıyla sivilce tedavisi, yüksek enerjili lazer ışınlarının deri tabakalarını yakarak orta şiddetteki sivilce lekeleri ve sivilce izleri ile kırışıklıkların tedavisinde çok olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır.

8. Sivilce izleri nasıl geçer sorusuna diğer bir alternatif cevap ise kimyasal peeling adı verilen ve dermabrazyon yöntemine benzeyen bir tür deri soyma işlemidir. Kimyasal peeling ile dermabrazyon sivilce izi giderme yöntemleri arasında temel fark, dermabrazyonda cildin üst tabakasını soyma işleminde mekanik yöntemler kullanılırken, kimyasal peeling sivilce tedavisinde bir takım kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kimyasal peeling ile sivilce izi geçirme yöntemi oldukça etkili bir metoddur. Ancak nadiren bazı kişilerde alerji ve cilt tahrişlerine neden olabilir. O nedenle kimyasal peeling yöntemi ile sivilce tedavisi ve leke geçirme uygulamalarına başlamadan önce alerji testi yaptırılması doğru olacaktır.

Yukarıdaki tüm teknikler, sivilceler nasıl geçer ve sivilce izleri nasıl geçer sorularının cevaplarıdır. Bu tedavi yöntemlerinden hangisini tercih edeceğiniz, sizin tercihinize ve cilt tipinize, sivilce oluşumunun durum ve ciddiyetine göre değişmektedir. Sivilcele lekelerini iyileştirmek için bu doğal veya dermatolojik yöntemlerden hangisini seçeceğiniz bilebilmeniz için her bir tedavi yöntemini tek tek deneme yanılma yöntemine göre denemekten başka tavsiye öneremiyoruz.

2 Responses to “sivilce izleri nasıl geçer”

  1. ßusra writes:

    bnde sıvılceler cıkmaya basladı alnımda hıc cıkmazdı ama qecıremıorummm nolur yrdımm edınnnn .s.s

  2. deniz writes:

    arkadaşım doktora git

Leave a Reply